THE ICE CREAM STOP
(DIR. RAUL PEREZ)
BEST SHORT FILM
ZU DEN STERNEN
(DIR. NICOLAI TEGELER)
BEST FEATURE FILM
AZUL
(DIR. BIANCA CEAUSESCU)
)||(
THE SECRET WALLS
(DIR. ANNE CHARRIN, LISE CHARRINE, AUDE CHARRINE)
BEST SYMBOLIC FILM
SUNDUK
(DIR. LIKA KRYLAEVA)
BEST RUSSIAN FILM
BALLAD OF PIPE AND NECKLACE
(DIR. MARTIN BABIC)
BEST ANIMATION
AZTEC DANCE
(DIR. KARLA CONTRERAS)
BEST DOCUMENTARY
MAGIC COUNT
(DIR. MARCO MELLUSO, DIEGO SCHIAVO)
BEST FEATURE DOCUMENTARY
CLEMENTIINE
(DIR. CHANTAL CARON)
BEST EXPERIMENTAL FILM
FRIDGID
(DIR. DEVINA VASSILEVA)
BEST NO-DIALOGUE FILM
ÃH
(DIR. ALEX EL DAHDAD)
BEST LGBTQ+ FILM
THE QUARANTINE MUSE
(DIR. SALLY LOMIDZE)
BEST COVID FILM
SYCAMORE
(DIR. MEHMET TIGLI)
BEST DRAMA
AM RANDE DER ZEITEN
(DIR. JORG REICHLIN)
BEST FEATURE DRAMA
NOT YOUR AVERAGE BEAR
(DIR. CLIFF SKELTON)
BEST COMEDY
THE FINAL CODE
(DIR. CARLO FUSCO)
BEST FEATURE THRILLER
REFLECTIONS
(DIR. ALLEN SMITHEE, JR.)
BEST HORROR
THE ICED HUNTER
(DIR. DAVIDE CANCILA)
BEST FEATURE HORROR
THE INVITATION
(DIR. THORSTEN SCHADE)
BEST DARK COMEDY
DIRECTED BY EVIL
(TIMOTHY NENNIG)
BEST FEATURE HORROR
THE LOBBYISTS
(DIR. THOMAS PACE)
BEST SCI-FI
SHATTERED
(DIR. TERESA MOORHEAD)
BEST WAR FILM
THE SECRET WALLS
(DOP - JEAN-MARIE GATIN)
BEST CINEMATOGRAPHY
IT'S SO CHARMING
(DIR. SVEND COLDING)
BEST DIRECTOR
LOTUS
(DIR. ANGELIKA FURSTLER, AUSTIN AHLBORG)
BEST FIRST-TIME DIRECTOR
THE SELF-PORTRAIT OF AN ARTIST
(DIR. DOMINIC LEANO)
BEST YOUNG DIRECTOR
HAVENS
(SCENOGRAPHY - ELENA GRIGGIO, MATTEO DELAI, IOAN NECHITA, ONDINA QUADRI, MARCUS RICHTER)
BEST SCENOGRAPHY
CRAZY
(COLORIST - MICHAEL YURINKO)
BEST COLOR EDITING
WHIRLING DESERT - IASI ENSEMBLE
(COMPOSER - IASONAS PSARAKIS)
BEST ORIGINAL SOUNDTRACK
STUDIES AT HUNINGUE/BASEL OR THE TREE TO SLEEP
(COMPOSER - LUTZ P. KAYSER)
BEST ORIGINAL SCORE
ADAM IN AETERNUM
(COSTUMER - WILMA MENELIK)
BEST COSTUME DESIGN
TALES OF TOMORROW
(VFX - PEDRO DE LIMA MARQUES)
BEST VFX
WHITE SUPERMACY
(DIR. SIDDHARTHA MUKHERJEE)
BEST TRAILER
KOSMOS - JIVOY
(DIR. YULIA KUSNETSOVA)
BEST MUSIC VIDEO
ECHO
(DIR. JEONGSEOB LEE)
BEST 360 FILM
ANOTHER TIME, WITH PAUL EPISODE 1 GENDER & IDENTITY
(DIR. ELENA SAUREL)
BEST WEB-SERIES
BOUNDLESS
(CREDITS - JAN STRZELECKI)
BEST OPENING CREDITS
SIZE UP
(ACTOR - JESSE SCHRATZ)
BEST YOUNG ACTOR
PASSAGE
(ACTRESS-ACADIA COLAN)
BEST YOUNG ACTRESS
THE ICE CREAM STOP
(ACTOR - THAI EDWARDS)
BEST ACTOR
TAR
(ACTRESS-CORTNEY GRANT)
BEST ACTRESS
CRAZY
(ACTOR-BRIAN VILLALOBOS)
BEST SUPPORTING ACTOR
KOLD
(ACTRESS-ULRICA DE LA MAR)
BEST SUPPORTING ACTOR
HANK AND JOLENE
BEST POSTER
THE MIRACLE OF INNOCENCE
(PHOTOGRAPHER - ELAINE CRISTINA MELO)
BEST PHOTOGRAPHY