HAVENS
(DIR. ELENA GRIGGIO)
BEST OF FEST - DIAMOND
IT'S SO CHARMING
(DIR. SVEND COLDING)
BEST SHORT FILM - MASTERPIECE
EXTERNO
(DIR. JONATHAN TAUB, LEANDRO TAUB)
BEST FEATURE FILM - MASTERPIECE
TRAUMA INDUSTRIES
(DIR. JETHRO MASSEY)
)||(
LOTUS
(DIR. ANGELIKA FURSTLER, AUSTIN AHLBORG)
BEST SYMBOLIC FILM
FELIX
(DIR. OLGA PERETYATKOVA)
BEST RUSSIAN FILM
ANACRONTE
(DIR. RAUL KOLER, EMILIANO SETTE)
BEST ANIMATION
MY GIPSY ROAD
(DIR. VILMA KARTALSKA)
BEST DOCUMENTARY
BUILT LANDS
(DIR. ARTURO DUENAS HERRERO)
BEST FEATURE DOCUMENTARY
RELAPSING/REMITTING
(DIR. GILLIAN BUTCHER)
BEST EXPERIMENTAL FILM
FINDING OPHELIA
(DIR. STEPHEN RUTTERFORD)
BEST EXPERIMENTAL FEATURE FILM
RAINBOW
(DIR. ALEKSANDAR VUJOVIC)
BEST NO-DIALOGUE FILM
HUSH
(DIR. ALEX MERKIN)
BEST LGBTQ+ FILM
FREEDOM & FEAR
(DIR. JOHANNES ZIEGLER)
BEST COVID FILM
THE ICE CREAM STOP
(DIR. RAUL PEREZ)
BEST DRAMA - MASTERPIECE
ZU DEN STERNEN
(DIR. NICOLAI TEGELER)
BEST FEATURE DRAMA - MASTERPIECE
NEVER APPLY SALT TO ATTRACT A POTENTIAL LOVER
(DIR. JETHRO MASSEY)
BEST COMEDY
WAR OF THE YOUTH: LOVE RELOAD
(DIR. HO FUNG)
BEST FEATURE COMEDY
HAUTE CUISINE
(DIR. MERRYL ROCHE)
BEST THRILLER
MARELD
(DIR. OVE VALESKOG)
BEST FEATURE THRILLER
CAMPING FUN
(DIR. THOMAS BURKE)
BEST HORROR
ZOMBIE INFECTION - BELABAN HIDUP
(DIR. RAY LEE)
BEST FEATURE HORROR
NIGHT OF JARRAWOG
(DIR. PADDY MALONE, JACK MALONE)
BEST DARK COMEDY
VENEER
(DIR. MAXIMILIAN AGUIAR)
BEST FEATURE DARK COMEDY
45 DAYS LATER
(DIR. BAPTISTE PERRAUDIN)
BEST SCI-FI
TALES OF TOMORROW
(DIR. PEDRO DE LIMA MARQUES)
BEST FEATURE SCI-FI
THE CORNER ROOM
(DIR. GITA FARID)
BEST WAR FILM
SEVEN THOUSAND SOULS
(DIR. SANJIN MIRIC)
BEST FEATURE WAR FILM
LOTUS
(DOP. AUSTIN AHLBORG)
BEST CINEMATOGRAPHY
CRAZY
(DIR. HOLT BOGGS)
BEST DIRECTOR - MASTERPIECE
THE ICE CREAM STOP
(DIR. RAUL PEREZ)
BEST FIRST-TIME DIRECTOR
MOM
(DIR. AUSTIN FOXX)
BEST YOUNG DIRECTOR
THE SECRET WALLS
(PRODUCTION DESIGNER. ANNE CHARRIN, LISE CHARRIN, AUDE CHARRIN)
BEST SCENOGRAPHY
IT'S SO CHARMING
(COLORIST. ISAC HESSELLUND)
BEST COLOR EDITING
GIFTS FROM BABYLON
(COMPOSER. WOUTER D. SNEL)
BEST ORIGINAL SOUNDTRACK
SWAN SONG
(COMPOSER. JAMES ORAM)
BEST ORIGINAL SCORE
THE SECRET WALLS
(COSTUME DESIGNER. LUDOVIC WINTERSTAN, PATRICK BOSANO)
BEST COSTUME DESIGN
THE LAST WOLVES
(VFX. IKER BILBAO)
BEST VFX
THE LAST WOLVES
(DIR. IKER BILBAO)
BEST TRAILER
MIYAGI & ANDY PANDA – YAMAKASI
(DIR. EGOR TARASOV, VLADIMIR IVANOV)
BEST MUSIC VIDEO
WARSAW RISING
(DIR. TOMASZ DOBOSZ)
BEST 360 FILM
MOTEK
(DIR. EVA LANSKA)
BEST WEB - SERIES
ANACRONTE
(CREDITS - RAUL KOLER, EMILIANO SETTE)
BEST OPENING CREDITS
ZU DEN STERNEN
(ACTOR - FLORIAN MARTENS)
BEST ACTOR
IT'S SO CHARMING
(ACTRESS - FANNY BERNTH)
BEST ACTRESS
THE ICE CREAM STOP
(ACTOR - CHRIS LEVINE)
BEST SUPPORTING ACTOR
KAALIRAATHRI
(ACTRESS-JOLLY CHIRAYATH)
BEST SUPPORTING ACTRESS
MOM
(ACTOR - AUSTIN FOXX)
BEST YOUNG ACTOR
AND AFTER
(BEST ACTRESS - GIULIA AMAT)
BEST YOUNG ACTRESS
PRAYING FOR OUR COMMUNITY
(PHOTOGRAPHER - ASHLEY STARKEY)
BEST PHOTOGRAPHY
SWEET RIND
(PAUL DAVIS)
BEST POSTER